Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Vesper reformaation 100-vuotisjuhlasta 1617

12.2.2017 klo 18:0020:00

Heinrich Schützin ja Michael Praetoriuksen monikuoroista musiikkia vuoden 1617 juhlajumalanpalveluksiin Dresdenissä, esiintyjinä vanhan musiikin yhtyeet Musica Donum Dei & Pormestarin sinkit ja pasuunat

Reformaation 100-vuotisjuhlaa vietettiin Lutherin kotikonnuilla kiristyvässä ilmapiirissa sodan uhan alla vuonna 1617.

Heinrich Schützin ja Michael Praetoriuksen juhlajumalanpalveluksiin säveltämä loistokas musiikki muistaa reformaatiota pääteemoina kiitos ja Jumalan armo, ei vastakkainasettelu. Sama musiikki sopii myös ekumeenisiin 500-vuotisjuhlallisuuksiin ja vie meidät luterilaisen liturgisen perinteen rikkaille juurille.

Marian kiitosvirsi (Magnificat), vesperin psalmit ja Lutherin virret on sävelletty ja sovitettu ajan tapaan monikuoroisesti eli keskenään vuorotteleville laulu- ja vaskisoitinryhmille.

Ohjelma 10 € käteismaksulla kirkon ovelta. Konsertti on osa Reformaation 500-vuotisjuhlaa Sääksmäen seurakunnassa.

Details

Date:
12.2.2017
Time:
18:00 – 20:00

Venue

Sääksmäen kirkko
Kirkkovainiontie 10, 37700 Valkeakoski
Valkeakoski, Suomi
+ Google Map