”Her Infinite Variety – Shakespearen naiset sanoin ja sävelin” on näyttämöllinen teos, joka muodostuu Shakespearen näytelmien monologeista sekä aikakauden musiikista. Elina Mustonen toimii lavalla sekä näyttelijänä että muusikkona. Yhtenäisen dramaturgisen kokonaisuuden suunnittelusta vastaavat Mustosen lisäkseni kirjallisuuden tutkija Nely Keinänen sekä ohjaaja Johanna Freundlich.
Tunnetilat vaihtelevat rakkaudesta ja himosta vihaan, kunnianhimosta ja pelosta huumoriin. Tuoreet suomennokset tukevat tilanteiden ja tekstien ajattomuutta ja ajankohtaisuutta. Sävellysten tarttuvat melodiat ja rytmit peilautuvat Shakespearen tekstien monitasoisuuteen ja naiskohtaloiden kirjoon (infinite variety).
Teoksen tekstit on valittu näytelmistä Loppiaisaatto, Henrik V, Romeo ja Julia, Talvinen tarina, Julius Caesar, Kesäyön uni, Macbeth, Kuningas Juhana, Hamlet, Othello ja Kuten haluatte. Musiikkia kuullaan mm. seuraavilta säveltäjiltä: William Byrd, John Dowland, Orlando Gibbons, Thomas Morley ja Giovanni Picchi.
”Her Infinite Variety” vieraili lokakuussa Lontoossa kansainvälisessä ”Shakespeare and Scandinavia” -konferenssissa. Esityspaikkoina olivat maineikkaat Rose Theatre ja Garrick’s Temple to Shakespeare.
“Cembalisti Elina Mustonen on loistelias virtuoosi, jonka soiton ilmaisuvoima pakahduttaa jo ensi hetkistä lähtien.” Suomen Kuvalehti
Esitys on osa Jyväskylän kesä -tapahtumasarjaa.