Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

FiBO: Concerto grosso x 6

20.11. klo 19:0020:30

CONCERTO GROSSO X 6
Kuusi näkökulmaa barokin loistoon

Händel–Geminiani–Muffat–Locatelli–Corelli

Anthony Marini, viulu ja liidaus
Floridante
Suomalainen barokkiorkesteri

Anthony Marini, ohjelmasuunnittelu

Moni barokin mestareista sävelsi näyttävintä orkesterimusiikkiaan concerto grossoissa. Suosittu sävellysmuoto perustuu solistiryhmän ja koko orkesterin värikkääseen vuorotteluun. FiBOn ja virolaisen Floridanten yhteiskonsertissa kuullaan konserttoja Händeliltä, Corellilta, Geminianilta, Muffatilta ja Locatellilta. Molempien orkesterien konserttimestarina usein soittavalle viulisti Anthony Marinille konsertti on viimeinen FiBOn taiteellisen suunnittelijan roolissa.

Georg Friedrich Händelin (1685–1759) concerto grossojen op. 3 on katsottu valmistuneen ilman säveltäjän tiivistä valvontaa. Aiempien teosten sovituksilla kustantaja vastasi kysyntään, jota Britteinsaarilla oli Corellin vakiinnuttamalle lajityypille. Tuloksena oli rakastettuja ja moni-ilmeisiä teoksia, joissa vilahtaa oratorioiden ja oopperoiden materiaalia, aariamaisia soitinnumeroita ja urkusooloja. Samaan aikaan Lontoossa työskennelleen tähtiviulisti Francesco Geminianin (1687–1762) ensimmäiset konsertot olivat taitavia sovituksia hänen opettajansa Corellin viulusonaateista.

Händelin tapaan myös Georg Muffat (1653–1704) tapasi Corellin Roomassa ja oppi hänen tyylinsä. Konsertossa Bona nova (Hyviä uutisia) yhdistyvät ranskalainen temperamentti ja italialainen tekstuuri, joita Muffat vei mukanaan saksankieliselle alueelle. Lombardiassa syntynyt Pietro Locatelli (1695–1764) puolestaan asettui Amsterdamiin. Hän pyrki yhdistämään Corellin tyyliä uudempiin galantteihin virtauksiin.

Arcangelo Corellin (1653–1713) konsertoissa viehättää hienostunut valon ja varjon vaihtelu ja vakaa muotokäsitys. Tonaalisuuden käsittelytapojen vakiinnuttamisen kannalta tärkeät teokset olivat oikeassa paikassa oikeaan aikaan: musiikkikustannusala kasvoi kohisten. Sävelmaisemassa soivat niin arkkityyppiset aiheet kuin uusimmat keinotkin.

Liput 38,50 € (normaali), 35,60 € (eläkeläinen), 25,60 € (muut alennusryhmät): Lippupisteen lipunmyyntipisteet ja lippu.fi.

Tiedot

Päivämäärä:
20.11.
Aika:
19:00 – 20:30

Tapahtumapaikka

Hämeenlinnan raatihuone
Raatihuoneenkatu 9-11, 13100 Hämeenlinna
Hämeenlinna, Suomi
+ Google Map