Soisin päivät soitettavan
– Renessanssiajan luuttulauluja ja suomalaisia kansanlauluja
Detritus:
Milla Mäkinen, sopraano
Kaisamaija Uljas, renessanssiluuttu
Konserttiohjelma on läpileikkaus ja ”tutustumispaketti” renessanssiluuttulaulu-
Musiikin ajattomuuden ja puhuttelevuuden tutkiminen on kiinnostavaa sekä muusikoille että yleisölle aikaisemmasta perehtyneisyydestä riippumatta. Renessanssilaulu-faneille peilaaminen kansanmusiikkiin avaa uusia ulottuvuuksia vanhaan musiikkiin, ja samaa tapahtuu myös toisin päin – suomalaisista kansanlauluista ja Kalevala-laulannasta tuttu kahdeksantavuinen laskeva säemuoto löytyy myös 1400-1500 -lukujen italialaisista frottoloista.
Kansanlaulujen soittaminen luutulla monella tapaa autenttista: suomalainen kansanmusiikki pohjautuu Kalevala-laulantaan, joka on trubaduurikulttuurin suomalainen vastike. Muodoltaan sekä kansanlaulut että luuttulaulut ovat yleensä säkeistölauluja, ja instrumenttina luuttu on vanhastaan kansansoitin, 1500-luvulla englantilaisissa parturiliikkeissä oli monesti luuttuja, joita soittamalla asiakkaat saattoivat viihdyttää itseään ja toisiaan vuoroaan odotellessaan.
CAFÉ BAROCK palauttaa konserttitradition takaisin juurilleen yhteisen viihtymisen tavaksi,
johon kuuluu syöminen, juominen ja jutustelu. Järjestämme tapahtumia ympäri Suomen paikoissa, joissa ihmiset viihtyvät. Tervetuloa nauttimaan!